Kümes Hayvanlarında Taze Yem Makinası

Kümes Hayvanlarında Taze Yem Makinası

Kümes Hayvanlarında Taze Yem kullanımı;

 

Kümes hayvancılığında başarılı işletmecilik, hayvanların genetik özellikleri ile bakım ve beslemelerinin doğru yapılmasına bağlıdır. Hayvanın ırkı ve genetik özellikleri ne kadar yüksek verimli olursa olsun, hedeflenen verimin elde edilebilmesi için çevre şartları ile bakım ve beslemenin doğru ve iyi olması gerekir. Et ve yumurta kalitesi açısında iyi besleme son derece önemlidir.

 

Diğer hayvancılık işletmelerinde olduğu gibi, tavukçulukta da en önemli gider kalemi yem maliyetleridir. Yemin ucuz, ancak aynı zamanda besin değerleri açısından da zengin içeriğe sahip olması gerekir.

Tavuk çiftliklerinin kaliteli ve ucuz yem gereksinimlerini karşılayabilmeleri için, Agritom Taze Yeşil Ot Sistemleri, kullanımı kolay modern çözümler sunmaktadır. Tavukçuluk işletmeleri kendi çiftliklerinin içerisinde faaliyete geçirecekleri Agritom Taze Yeşil Ot Makinalarını kullanarak ihtiyaç duydukları kapasitede kaliteli ve ucuz taze yeşil yemleri 365 gün boyunca her gün üretebilme olanağına sahip olurlar.

 

Tohumun taze yeşil yem haline gelebilmesi gerekli olan ısı, su, ışık, temiz hava kalitesi vb. koşullar Agritom otomatik kontrol paneli sayesinde tam otomatik çalışmaktadır. Taze yeşil ot makinaları çok az iş gücüne ihtiyaç duyarlar, kullanımları çok kolaydır.

 

Agritom sistemlerinde değişik tahıl tohumları (buğday, arpa, yulaf v.b.) tek tek ya da aynı ortamda karışım halinde filizlendirilip, yem amaçlı kullanılabilir. Makinalarımız yazın ya da kışın her iklim şartında ve yağmur, kar v.b. her doğa koşulunda çalışabilme özelliğine sahiptir.

 

Hayvan beslemesinde enerji, protein, sindirilebilirlik ve vitamin değerleri çok önemlidir. Agritom Taze Yeşil Ot Makinaları’nda yetiştirilen yemler bu değerler açısından zengindir. Ayrıca, yüksek oranda betakaroten içermektedir. A Vitaminin öncülü olan betakaroten yeşil bitkilerin filizlerinde bulunur ve serbest radikallerin nötralize edilmesine yardımcı olan çok güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Agritom makinalarında üreteceğiniz taze yeşil yemlerle besleyeceğiniz tavuklarınız betakaroteni doğal yollardan alır. Bağışıklık sistemleri daha güçlü olur, hastalıklara karşı dirençleri artar. Bunlara bağlı olarak veterinerlik giderlerinde azalma da gerçekleşir. Çok yüksek (%90-95) sindirilebilirlik sayesinde, taze yeşil yemle beslenen tavukların sindirim sistemi en üst seviyede çalışır, sindirim sorunu kaynaklı hastalıklar azalır.

 

Tavuk kümeslerinde kümes özellikleri ve hijyeni de çok önemlidir. Kümeslere bakıcı dışında kimsenin girmemesine, girerken ayakkabıların, çizmelerin dezenfektanla temizlenmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca kümes içersine kuş, fare, kedi v.b. yabancı hayvanların girmesi engellenmelidir.

 

Agritom Taze Yeşil Ot Sistemleri’nin Organik ve Doğal Tavukçuluk Çiftliklerine Faydaları;

  • Et ve yumurta kalitesi artar,
  • Tavukların bağışıklık sistemlerinde güçlenir,
  • Veterinerlik giderleri azalır,
  • Yem maliyetlerinde düşüş gerçekleşir,
  • Kök-tohum ve filiz kısımlarından oluşan otları yerken yaptıkları hareketlerle kalp, bacak ve ayak kaslarını çalıştırarak aynı zamanda tavuklar için önemli olan eşelenme ihtiyacını da karşılamış olurlar.