At Çiftliklerinde Taze Yem Makinası

atlarda-taze-yem-makinasi-agritom

Otçul bir hayvan olan atlar günde yaklaşık 18 saat kadar otlamaya gereksinim duyarlar ve çok ufak mideleri vardır. Otlama ve kaba yemle beslenme, tükürük salgısını uyarır. Tükürük ise mideyi aside karşı koruyucu bir tabakayla kaplayarak Ph düzeyini optimumda tutar ve midenin sağlıklı kalmasını sağlar.

 

Atın vücudunun besin maddelerini değerlendirebilmesi için sindirimi kolay yemler verilmesi gerekir. Sindirilebilirliği %90-95’lere ulaşan yeşil yemler aynı zamanda çok yüksek oranda protein ve enerji içermektedir. Taze yeşil otlarla beslenen hayvanların sindirim sistemleri en üst düzeyde çalışır, sindirim sorunu kaynaklı hastalıkları azalır.

Taze yeşil yemlerin filizlerinde yüksek oranda betakaroten bulunmaktadır. Betakaroten A Vitaminin öncülüdür ve serbest radikallerin nötralize edilmesine yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Agritom Taze Yeşil Ot Sistemleri’nde yetiştireceğiniz taze yeşil yemlerle besleyeceğiniz atlarınız doğal yollarla aldıkları betakaroten sayesinde bağışıklık sistemleri daha güçlü ve enfeksiyonlara karşı daha dirençli olurlar. Aynı zamanda döl tutma oranlarında artış sağlanır. Yavru kayıpları ve veterinerlik giderlerinde azalma gerçekleşir.

 

Agritom Taze Yeşil Ot Sistemleri at çiftliklerine, kaliteli sulu kaba yem üretimi konusunda teknolojik çözümler sunmaktadır. Hayvancılık işletmeleri kendi çiftliklerinin içersinde kuracakları Agritom Taze Yeşil Ot Makinası ile çok az işgücü ve zaman harcayarak, istediği kapasitede kaliteli ve ucuz kaba yem üretme imkânına sahip olurlar.

 

Günlük ortalama 400 kg. arpa taze yeşil ot üretim kapasitesine sahip Agritom sistemimiz 18 m2 taban alanına sahiptir. Bu kapasitede bir Agritom sistemi için günlük 45 dk ile 1,5 saat arasında işgücüne ihtiyaç bulunmaktadır.

 

Makinalarımızda arpa, buğday, fiğ, yulaf v.b. tahıl tohumları tek tek ya da karışım halinde filizlendirilebilmektedir. Agritom Taze Yeşil Ot Sistemi kullanan at çiftlikleri her iklim ve doğa şartında, kesintisiz, ucuz ve kaliteli kaba yem üretme olanağı sahip olurlar.

 

Agritom taze yeşil otlarla beslenen atlarda gözlemlenen değişimler;

· Yarış atlarında performans artışı
· Özellikle yarış atlarında görülen ülser sorununda azalma,
· Yüksek ısı koşullarında iştah uyarımı,
· Stress azalması,
· Davranışlarında olumlu yönde değişim,
· Atların dış görünümünde iyileşme,
· Toynak kalitesi ve tüylerindeki parlaklıkta artış,
· Doğurganlık oranlarında artış.